Haber Arşivi
Ayasofya Sempozyumu bildirileri e-kitap olarak yayımlandı

Ayasofya’nın sosyal, ekonomik ve politik koşullar nedeniyle yapılı çevresiyle birlikte geçirdiği değişikliklere odaklanan Uluslararası Ayasofya Sempozyumu bildirileri e-kitap olarak yayımlandı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ev sahipliğinde, Ayasofya Müzesi, Kindai Üniversitesi, Tohoku Sanat ve Tasarım Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi ve Calabria Üniversitesi ortaklığında 24-25 Eylül 2020’de çevrimiçi gerçekleşen Uluslararası Ayasofya Sempozyumu, birçok akademisyen, araştırmacı ve uzmanı bir araya getirdi. Ayasofya’nın zengin tarihinin derinliklerine dair yeni bilgiler ortaya çıkaran ve yapının korunmasına yönelik çabalara katkı sunmayı amaçlayan bildiriler elektronik kitap olarak yayımlandı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları’nca hazırlanan e-kitaba, akademik arşiv sistemi olan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Dspace Açık Erişim sisteminden ulaşılabilir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Hasan Fırat Diker, Doç. Dr. Mine Esmer ve Arş. Gör. Mesut Dural editörlüğünde hazırlanan Proceedings of the International Hagia Sophia Symposium kitabında Türkçe ve İngilizce 35 bildiri yer alıyor. Kitap ayrıca açılış ve davetli konuşmalarını da içeriyor.

e-kitaba erişmek için: bit.ly/3mUSFBf