Kütüphanede bulunan yayınları nasıl görebilirim?
http://opac.fsm.edu.tr ya da http://kutuphane.fsm.edu.tr adreslerinden girerek katalog tarama menüsünden taramanızı yapabilirsiniz. 

Tarama sonucunda kitaba nasıl ulaşabilirim? 
Tarama ekranında kitabın yer numarası yer almaktadır. Bu numara ile kitabın raftaki yerine ulaşabilirsiniz.

Kitapların sırtlarında yer alan numaralar neyi ifade etmektedir? 
Kitapların sırtlarına konu etiketleri yapıştırılmaktadır. Bu numaralar Library of Congress sınıflama sistemine göre verilmektedir. Her numara bir konuyu karşılamaktadır. 

Library of Congress sınıflama sistemine nasıl ulaşabilirim? 
Kütüphanenin değişik yerlerinde tablo olarak mevcuttur. Ayrıca detaylı olarak http://www.loc.gov/catdir/cpso/lcco/lcco.html adresinden görebilirsiniz. 

Nasıl ödünç kitap alabilirim? 
Kütüphaneden kitap alabilmeniz için, öğrenci ya da akademik - idari personel kimlik kartına sahip olmanız gerekmektedir. 

Hangi yayınları, kaç gün süreyle ödünç alabilirim? 
Referans kaynakları hariç genel koleksiyonda yer alan yayınları ve süreli yayınların güncel olmayan sayılarını kullanıcı gruplarına göre değişen ödünç politikasına göre alabilirsiniz. 

Ödünç aldığım yayınların ödünç tarihini uzatma imkânım var mı? 
Ödünç alınan yayınların üzerinde ayırtma yoksa 3 kez uzatma işlemi yapılabilir. Uzatma işlemleri web üzerinden ya da kütüphane banko görevlisi tarafından yapılabilir.

Ödünç aldığım yayını kaybettim-zarar verdim ne yapabilirim?
Zamanında iade edilmeyen yayınlar için günlük 1 TL gecikme cezası uygulanır. Ödünç alınan materyalin kaybedilmesi veya zarar görmesi durumunda materyalin orjinal  kopyasını, orjinal kopyası bulunamıyorsa kütüphanenin belirlediği aynı değerdeki başka bir materyali temin etmekle yükümlüdür. Kullanıcıdan, kayıp materyalin yerine temin edilen materyal için 50 TL işlem ücreti alınır.

Ödünç aldığım kitabın süresi geçti ne yapabilirim? 
Kitap en kısa süre içerisinde kütüphaneye teslim edilmeli ve biriken ceza miktarı ödenmelidir. Günlük gecikme bedeli uygulanır. Biriken ceza ücretiniz karşılığında kütüphane personelinin belirlediği kitabın kütüphaneye satın alınması talep edilebilir.

Web üzerinden kullanıcı hesabına nasıl girebilirim?
Kütüphane Kullanıcı Hesabım
Yukarıda belirtilen adrese tıklayarak açılan sayfada size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kendi kütüphanemizde bulunmayan yayınları başka bir kütüphaneden getirtebilir miyim?
Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) işlemi ile kitap getirtilmekte ve bu hizmetten yüksek lisans / doktora öğrencileri ve akademik personel yararlanabilmektedir. 

KAÖ ( ILL) sistemiyle yayın getirtmek için ne yapmalıyım?
Kütüphane hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Kütüphanelerarası Ödünç” menüsüne tıklayıp gerekli alanları doldurup gönder butonuna tıklayınız. Daha önceki istemiş olduğunuz kitap/kitapları sağ üstte yer alan "Liste" kısmından görüntüleyebilirsiniz

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?
Kütüphanemiz banko görevlisine sorarak  ya da library@fsm.edu.tr mail adresine mail atarak öğrenebilirsiniz.

Veritabanları ne işe yarar?
Veritabanları akademik yayınların yer aldığı bilgi kaynaklarıdır. Makale, kitap, standart, video görüntüleri, ses kayıtları, mp3, fotoğraflar vb. kaynaklar yer almaktadır.

Veritabanlarını nasıl kullanabilirim?

Kampüs sınırları içerisinde herhangi bir giriş yapmaya gerek kalmadan kütüphanemiz anasayfasında yer alan “ Veritabanları” sekmesini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. E-kaynaklara kampüs dışı erişimi kolaylaştıran "VETİS" programı ile kütüphanemiz elektronik kaynaklarına, https://opac.fsm.edu.tr/vetisbt bağlantısına girerek, kurumsal e-postalarınızda yer alan (@ kısmından önceki) kullanıcı adı ve e-posta şifrelerinizle erişim sağlayabilirsiniz.

Kütüphanede hangi veritabanları mevcut?
Kütüphanenin abone olduğu veri tabanlarına, anasayfamızda bulunan “Veritabanları” sekmesinden erişebilirsiniz.

Veri tabanlarından çıktı alabilir, bilgisayarıma kaydedebilir ya da e-posta gönderebilir miyim?
Yapmış olduğumuz lisans anlaşmalarına göre hareket ederek belirtilen ölçülerde çıktı alabilir, indirme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Sistematik olarak veri indirmek kesinlikle yasaktır ve sorumluluk kullanıcıya aittir.

Rezerve kaynaklar nelerdir?
Rezerve kaynaklar ders kitapları ya da hocaların öğrencilerin kullanımına sundukları kaynaklardır.

Bir başkasının adına ödünç yayın alabilir miyim?

Kullanıcılar sadece kendi kimlik kartları ile ödünç alabilir. Başkası adına işlem yapılamaz.

Fotokopi ve çıktı nasıl alabilirim?

Kampüslerimizde bulunana fotokopi merkezinden alabilirsiniz. Kütüphanelerimizde fotokopi hizmeti bulunmamaktadır.