SSS
Kütüphanenin çalışma saatleri nedir?

THY Kütüphanesi Pazartesi-Cuma 08:30-20:00, Cumartesi ise 10:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Resmi tatillerde kütüphane kapalıdır. Yaz döneminde ise okulun belirlemiş olduğu mesai saatlerinde hizmet vermektedir.

Kütüphanede bulunan yayınları nasıl görebilirim?
http://opac.fatihsultan.edu.tr ya da http://library.fatihsultan.edu.tr , http://kutuphane.fatihsultan.edu.tr adreslerinden girerek katalog tarama menüsünden taramanızı yapabilirsiniz. 

Tarama sonucunda kitaba nasıl ulaşabilirim? 
Tarama ekranında kitabın yer numarası yer almaktadır. Bu numara ile kitabın raftaki yerine ulaşabilirsiniz.
Kitapların sırtlarında yer alan numaralar neyi ifade etmektedir? 
Kitapların sırtlarına konu etiketleri yapıştırılmaktadır. Bu numaralar Library of Congress sınıflama sistemine göre verilmektedir. Her numara bir konuyu karşılamaktadır. 

Library of Congress sınıflama sistemine nasıl ulaşabilirim? 
Kütüphanenin değişik yerlerinde tablo olarak mevcuttur. Ayrıca detaylı olarak http://www.loc.gov/catdir/cpso/lcco/lcco.html adresinden görebilirsiniz. 

Nasıl Ödünç kitap Alabilirim? 
Kütüphaneden kitap alabilmeniz için, öğrenci ya da akademik personel kimlik kartına sahip olmanız gerekmektedir. 

Hangi yayınları, kaç gün süreyle ödünç alabilirim? 
Referans kaynakları hariç genel koleksiyonda yer alan yayınları ve süreli yayınların güncel olmayan sayılarını kullanıcı gruplarına göre değişen ödünç politikasına göre alabilirsiniz. 

Ödünç aldığım yayınların ödünç tarihini uzatma imkânım var mı? 
Ödünç alınan yayınların üzerinde ayırtma yoksa 3 kez uzatma işlemi yapılabilir. Uzatma işlemleri web üzerinden ya da kütüphane banko görevlisi tarafından yapılabilir.
Dergi ve DVD için uzatma yapılamaz.

Ödünç aldığım yayını kaybettim-zarar verdim ne yapabilirim?
Ödünç alınmış bir yayının kaybedilmesi halinde, Kaybedilen yayın satışta bulunabiliyorsa yenisi elde edilmelidir. Yayına hiç bir şekilde ulaşılamıyorsa yayının satış fiyatının günümüz değeri ve işlem ücreti olan 10 TL kullanıcı tarafından kütüphaneye ödenir.

Ödünç aldığım kitabın süresi geçti ne yapabilirim? 
Kitabı en kısa süre içerisinde kütüphaneye teslim etmeli ve biriken ceza miktarını ödemelisiniz. Günlük gecikme bedeli 0,50 TL’dir. Eğer okuyucu 3 kez ödünç aldığı yayınları geciktirirse belli bir süre ödünç yayın alamaz. 

Web üzerinden kullanıcı hesabına nasıl girebilirim?
Web adreslerimiz: http://library.fatihsultan.edu.tr   
http://kutuphane.fatihsultan.edu.tr
http://opac.fatihsultan.edu.tr
Yukarıda belirtilen adreslere tıklayarak web sayfamıza bağlanabilirsiniz. Web sayfasının sağ üst köşesinde bulunan kullanıcı adı ve şifre kısımlarına size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kendi kütüphanemizde bulunmayan yayınları başka bir kütüphaneden getirtebilir miyim?
Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) işlemi ile kitap getirtilmekte ve bu hizmetten Yüksek Lisans – Doktora öğrencileri ve akademik personel yararlanabilmektedir. Kütüphane kaydınıza giriş yapıp ILL/Ödünç İstek menüsüne tıklayıp gerekli alanları doldurduktan sonra kaydet butonuna tıklayınız. Daha önceki istemiş olduğunuz kitap/kitapları Listem butonuna tıklayarak görüntüleyebilir, dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

KAÖ ( ILL) sistemiyle yayın getirtmek için ne yapmalıyım?
Kütüphane web sayfasından kendi hesabınıza girerek ödünç istek kısmına gerekli bilgileri doldurduğunuzda istemiş olduğunuz yayın, makale, üniversiteler ya da ULAKBİM aracılığıyla sağlanacaktır. KAÖ ( ILL) istekleri sadece web üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?
Kullanıcı adı olarak öğrenci numaranızı ya da personel sicil numaranızı, şifre olarak da sisteme ilk defa giriş yapacaksanız “FSM1” kullanabilirisiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra mutlaka şifrenizi değiştiriniz.

Kendi hesabıma girdikten sonra hangi işlemleri yapabilirim?
Üzerinizde olan bir yayının üzerinde ayırtması yoksa uzatmasını yapabilir, (Ödünç süresi bitmeden son 3 günde aktif olmaktadır ve süresi geçen yayınlar için uzatma işlemi yapılamamaktadır.)
Daha önce kütüphaneden almış olduğunuz yayınların listesini görebilir,
Kendiniz için okuma listesi oluşturabilir, vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Veritabanları ne işe yarar?
Veritabanları akademik yayınların yer aldığı bilgi kaynaklarıdır. Makale, kitap, standart, video görüntüleri, ses kayıtları, mp3, fotoğraflar vb. kaynaklar yer almaktadır.

Veritabanlarını nasıl kullanabilirim?
Kütüphanenin veri tabanları sayfasında yer alan yardım butonu ya da veritabanlarının yardım sayfalarından gerekli bilgiyi alabilirisiniz.

Kütüphanede hangi veritabanları mevcut?
Kütüphanenin abone olduğu veri tabanlarına Elektronik veri tabanları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Veri tabanlarına uzaktan erişebilir miyim?
Yardım sayfasında anlatılan gerekli proxy ayarlarını bilgisayarınızda yaptıktan sonra, öğrenci sistemine giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifreniz, personel için ise bilgisayarı açmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi kullanabilirsiniz.

Veri tabanlarından çıktı alabilir, bilgisayarıma kaydedebilir ya da e-posta gönderebilir miyim?
Yapmış olduğumuz lisans anlaşmalarına göre hareket ederek belirtilen ölçülerde çıktı alabilir, indirme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Sistematik olarak veri indirmek kesinlikle yasaktır ve sorumluluk kullanıcıya aittir.

Katalog (OPAC) taramadan veritabanlarında yer alan e-dergileri, e-kitapları görebilir miyim?
Veri tabanlarında yer alan e-kitap ve e-dergilerin bibliyografik bilgileri sisteme aktarılmıştır.
Detay bilgisine tıklayarak URL adreslerinden yayınlara ulaşabilirsiniz.

Veri tabanlarını nasıl kullanabilirim?
Veritabanlarının kullanımı konusunda kütüphaneden kullanıcı eğitimi alabilirsiniz.

Rezerve kaynaklar nelerdir?
Rezerve kaynaklar ders kitapları ya da hocaların öğrencilerin kullanımına sundukları kaynaklardır.

Rezerve kaynakları nerede bulunur ve nasıl alabilirim?
Bu kaynaklar Kütüphane bankosunun arkasında bulunmaktadır. Bu kaynaklar saatlik ya da günlük kullanılmaktadır.